Cílem tohoto pojednání je navnadit, inspirovat nebo naopak odradit zájemce o rekonstrukci koupelny a vlastně i modernizaci celého bytu.

Výchozím bodem byl stav, kdy jsem získal možnost bydlet v bytě 1+1 po pratetičce. Po vyklizení, které by vydalo na samostatné pojednání, jsme se pustili do přestavby. Jejímu začátku předcházelo asi 20 návrhů, jak prostor uspořádat. Problém byl ve zcela nevyhovující dispozici koupelny a přilehlé místnůstky, jak se můžete přesvědčit na plánku, kde je původní uspořádání.
Vstupy do koupelny a WC byly z jakési temné nudle šířky "dveře plus 5 cm k tomu", jejíž druhou stranu tvořily vestavěné skříně hloubky 50 cm.

Výsledek průzkumu byl tedy jasný: všechno ven! Vše, co tvořilo koupelnu a WC, včetně stěny kuchyně a jejích dveří, bylo vybouráno. Za dva dny bylo hotovo, ale kam dáme ten binec? Nicméně za přispění kamaráda Ladi Kratochvila jsme za jeden den měli jž opět čistou podlahu bez sutin. A mohla nastat fáze stavební.

Z oněch dvaceti variant jsme se rozhodli pro koupelnu s normální vanou, bidetem a WC v jednom prostoru, přičemž kuchyň s obývacím pokojem a přesíní tvoří propojený celek. Nové uspořádání dává více místa a prosvětluje celý byt. Rozvržení bylo komplikováno trubkami topení a svodu ze střechy, které vedly uprostřed budoucí dispozice.

Navezli jsme tedy materiál, vykopali staré dlaždičky a původně dost nesouvisející výšky podlahy srovnali. Na získanou plochu jsme začali lepit zdi koupelny jak vlaštovky hnízdo. V koupelně a předsíni odmítala držet omítka na původním holém betonovém stropě, takže plánovaný sádrokartonový podhled, ve kterém vedou dráty a jsou schovány světla, přišel docela vhod.
Práce šly rychle, zapojila se celá rodina, bylo potřeba opálit okna, protože barva držela na heslo, umýt stěny, které snad nikdy nikdo nemaloval a brzy bylo možno zapojovat i elektroinstalaci, která je v celém bytě nová.

Tím byly byly hrubé práce většinou hotovy. Někdy v té době jsme taky vybrousili a polyuretanovým lakem nalakovali parkety v pokoji. Se zpožděním dvou týdnů se začala dělat koupelna, z níž se po dokončení stala ozdoba bytu. Na dalších fotografiích je vidět velkoplošné zrcadlo u umyvadla i zasklené police nad záchodem a bidetem.

Nastala fáze ranného bydlení, kdy v obýváku a předsíni byl jen natřený beton a kuchyň verze 1 se skládala z ledničky a dveří od skříně. Přeskočím až na moment, kdy jsme se za plného provozu pustili do pokládání plovoucí podlahy. Podklad byl všechno, jen ne rovný. V předsíni se muselo dolít až 12 mm a to ve stavu, kdy tudy bylo potřeba i chodit. Nakonec se i podlaha v předsíni povedla a dala tak základ pro současný vzhled. S moderním zařízením bytu ladí jak kuchyň IKEA, tak zařízení obývacího pokoje stejného dodavatele.

Od stavby uplynuly už čtyři roky a letos bude potřeba udělat letmou údržbu a hlavně vymalovat. Ale protože už jsme tři, pomalu se ohlížíme po vhodné nemovitosti do které bychom se vešli i s potomkem a kde toto všechno nastane znovu :-)

© Jiří Zlámal 19.12.2004

Zpět na začátek